KURUCUMUZ

Sınıf öğretmeni bir dedenin torunu, müzik öğretmeni bir babanın oğlu olarak Sivas’ta doğdu. İlkokula giderken memleketi olan Denizli’de, dedesinin marketinde, henüz 3. sınıftayken çalışmaya başladı.


Okumaya olan ilgisiyle birlikte, okula başlamadan okumayı öğrendi. İlkokuldan sonra Köyceğiz Anadolu Lisesi’ni, sonrasında Aydın Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi’ni kazanan Emre Ünlü, liseyi yatılı olarak okuyup 5.00 ortalamayla tamamladı. Bu süreç içerisinde aldığı onur belgeleri, şiir yarışması birincilikleri, resim yarışmalarında aldığı dereceler, tiyatro ödülleri, ulusal fizik olimpiyatı başarı belgesi eğitim hayatının bir özeti niteliğindedir. İlk girdiği sene üniversite yerleştirme puan türünde, Türkiye 142.’liği, devlet parasız yatılı sınavlarında Türkiye 137.’liği mevcuttur. O yıllarda yerel bir kanalda Türkiye’nin güncel sorunları üzerine programlara katılmaya başladı. Puanının yüksek olmasına rağmen ilk sıradan girdiği Marmara Üniversitesi Ortaöğretim Matematik Bölümü‘nü tercih etti.  Akademik personeller arasında ALES Türkiye 7.’si oldu.

Üniversite 1. sınıftan itibaren çalışmaya başlayıp, çalıştığı kurumların eksiklerini görüp 2002 yılında DRC Eğitim Hizmetleri Danışmanlık adı altında, özel ders - etüt danışmanlık bürosunu kurdu. Çok ilkel şartlarda başladığı çalışma ortamı o günün dershanelerinin çok gerisindeydi, ama amatör ruhunu kaybetmemiş profesyonel bir eğitim kadrosuna sahipti. Gelen yoğun talepler ve imkansızlıklara rağmen başka bir binaya taşınmayı, sonra da 2. şubeyi açmayı hedefledi ve başardı. Her zaman eğitimci bir aileden gelmenin ve eğitim sektörüne hakim olmanın güvenini duydu.

Artık bir danışmanlık bürosu değil, bir dershaneydi. Gelen talepler ona yeni bir bina daha açtırdı. Ardından dil okulları, mental aritmetik kursları, hızlı okuma kursları diye devam eden bir zincire sahip oldu. Başarısını ticaretten değil, veli ve öğrencisine verdiği güvenden aldı. Belki de o yüzden Derece Okulları'nın başarısının sırrını çözemediklerini söylüyor. Önemli olan nicelik değil nitelikti. En iyi ve farklı olmak, nitelikli bir kurum olmak onun için çok önemliydi.

"Bunları anlatma sebebim övünmek değil, bir gün övüneceksem yetiştirdiğim öğrencilerimle övünmek isterim" diyor kendisine sorduğumuzda. Geçmişimizde dereceler varken, geleceğimizde derecelerle dolu öğrencilerimiz olacakken, bu kuruma derecenin modern hali DRC’den başka bir ad veremezdim diyerek devam ediyor. O logoya her baktığında bu geçmişi bilen, karşılaştığı zorluklara karşı yılmayan, başarıyı alışkanlık edinecek bir gençlik hevesinde Derece Okulları. Şimdiye kadar öğretti, bundan sonra hem öğretip hem eğitecek!
 

İşte Derece Okulları bu yüzden emeğin, samimiyetin, kalıcı akademik başarıların, güvenilirliğin kurumudur. Derdimiz yıldız olmak ya da gökyüzünde olmak değil, çoban yıldızı gibi yön göstermektir. Zaman eğitim sistemsizliğinin içinde yeni nesli tanıyan bir sistem oluşturma zamanı, şimdi Derece zamanı!

 

Ufkunuz ve yolunuz açık olsun.

KURUCU  Matematik Öğretmeni          Emre ÜNLÜ